Amikor még semmit sem tudtam arról, miért érdemes vegánként és növényi étrenden élni, a témával leggyakrabban recept oldalakon találkoztam, ahol a húsos-sajtos kaják között itt-ott előbukkant néhány furcsaság, úgy, mint szójagranulátum, szejtán és tofu, tofu, tofu minden mennyiségben. „Ezek szerint minden vegán ázsiai konyha-fan… De hogy’ nem kapnak szója túladagolást?” – gondoltam magamban.
Amire viszont odáig jutottam, hogy tényleg váltani fogok, rájöttem, hogy a vegán kaják mindig is velem voltak. Végigkísérték életem mind a huszonvalahány évét, úgy, hogy közben észre sem vettem őket. Pedig nem bujkáltak a sötétben, csak nem kiáltották az arcomba: „halihó, vegán vagyok és még ízleni is fogok!” Viszont a nagy leleplezés után sokkal jobban éreztem magam: igazából, ha az evéseimet nézzük, már legalább 40-50%-ban addig is vegán voltam, akkor csak nem olyan nehéz még ugyanennyit hozzátenni! Jöjjenek tehát a csendes vegán ételek, amiket nem találsz meg a neten ezalatt címszó alatt, pedig lehet, hogy pont ezek valamelyike lesz a legközelebb a menzán, vagy a hétvégi családi ebédnél:
Krumplistészta (a.k.a. paprikáskrumpli + tészta)
Az első nagybetűs KAJA (értsd: nem szendvics) amit megtanultam elkészíteni, így erős érzelmi szálak fűznek hozzá. Ha durumtésztával kombinálod a képen látható paprikáskrumplit, tojásmentes is lesz (fun fact: külföldi útjaim során sehol máshol nem tapasztaltam ekkora vonzalmat a tojásos tészták után, szóval igazából mi magyarok vagyunk a furák). Próbáld ki! Csemegeubival a legjobb!
A klasszikus menzaebéd, amit otthon is szeretünk – mákos és diós tészta
Hagyományos, totál egyszerű és jól meg lehet küldeni porcukorral, ha nem aggódsz a kalóriák miatt. Én a diósra szavazok baracklekvárral.
Lecsó és francia rokona, a ratatouille
Előbbi kicsit kakukktojás, mert leggyakrabban virslivel vagy kolbásszal esszük, de erre is van megoldás: válassz hozzá szójavirslit! A lecsó azért is fantasztikus, mert nagyon sokféleképpen variálható
Mindenféle főzelék
Nekem személyes kedvencem a lencse és a tök, előbbitől újévkor gazdag leszel, utóbbi meg simán csak tök jó. De borsót vagy babot is csinálhatsz, mindegyik vegán lesz, révén a rántás sem tartalmaz állatokat. Ha feltétet is szeretnél hozzá, válassz egy vegán nuggetset!
Gombapaprikás
A pörkölt sokaknak az etalon, ha evésről van szó, így egyszerűen muszáj, hogy ebből is létezzen legalább egy vegán változat, ezek közül pedig legegyszerűbb a gombapöri. (Mielőtt sebtében feltúrnád a szekrényt a biológia tankönyv után, a gombák valóban nem növények, de nem is állatok, nyugodtan fogyasztd egészséggel!)
##Falafel A végére egy street foodot is hoztam, gondolva azokra, akik a munkából ebédszünetre kiugorva vágynak valami hagyományos vegán fogásra és azokra, akikre a péntek esti buli során a városban császkálva este 11-kor rátör az éhség, amikor már csak a gyroszos van nyitva. A falafel mindkét esetben jó választás. Csicseriborsóból van, ami az egyik legsokoldalúbb növényi alapanyag. „Hagyma csípős nélkül”, vagy „minden mehet” variációban, egyszerűen bárhogy jó!
Az én felsorolásom ezzel véget ért, a lista azonban korántsem, lássuk, hogy Te mivel bővíted ki! Nem kellenek extra alapanyagok és főzőtanfolyamok, csak a legegyszerűbb receptek, hogy mindig, amikor leülsz az étkezőasztalhoz, tegyél valami jót az állatokért és a bolygóért.